MAGAZÍN

7 nejčastějších chyb, které děláme v péči o vlasy

 

Jak mají vlastně vypadat krásné a zdravé vlasy? Každý má svoje požadavky a měřítka, pokud jde o hustotu, délku nebo střih či barvu. Jedno je ale jisté. V každém případě by měly být lesklé, vyživené, bez roztřepených konečků. Zároveň by neměly ve zvýšené míře vypadávat a řídnout. Jak tyto požadavky splnit? Zkuste si zrekapitulovat, jak o své vlasy pečujete. Dost možná přijdete na to, že jim občas nevědomě i škodíte. Tady je seznam 7 nejčastějších prohřešků:   

1. Používáme nevhodnou kosmetiku

Výběrem kosmetiky správná péče o vlasy začíná. Je důležité zvolit produkty, které odpovídají vašemu typu vlasů. Například máte-li jemné mastící se vlasy, nepoužívejte šampony s  recepturami určenými pro suché prameny a naopak. Dbejte také na to, aby byly produkty šetrné a neobsahovaly zatěžující látky. Hledejte ty s vyváženým pH a vysokým procentem přírodních složek. Chybu neuděláte nákupem přípravků v lékárně, kde se můžete spolehnout na stoprocentní kvalitu a účinnost. Skvěle fungují například léty prověřené produkty švýcarského původu.

2. Nechráníme je před vysokými teplotami

Nejen fénování, ale i kulmování či žehlení vlasů bereme dnes jako naprostou samozřejmost při úpravě a stylingu vlasů. Jenže tak vystavujeme pravidelně vlasy působení velmi vysokých teplot, které je poškozují. Výsledkem je oslabení vlasů, které se pak lámou, ztrácí lesk a třepí se jim konečky. Ideální je nastavovat přístroje při používání na nižší teploty. Stejně důležité je také výběr nástrojů, které používáte. Dobrým tipem jsou například kulmy a žehličky s keramickým povrchem, který zajistí rovnoměrné a přiměřené zahřívání pramenů.

3. Nosíme často culík

Máte-li delší vlasy, je culík praktickým a slušivým účesem, který může být variabilní pro různé příležitosti. Pozor ale na to, jak moc utažený culík nosíte. Častý tah na vlasy totiž zapříčiňuje jejich zvýšené vypadávání. Využijte posledního trendu ležérních a uvolněných drdolů a culíků a neutahujte vlasy příliš. Používejte širší gumičky nebo jen stuhu, kterou vlasy svážete. 

4. Nedbáme na dostatek živin

A kvalitu a krásu vlasů má vliv také náš jídelníček. Je totiž třeba dodat jim výživu i zevnitř. Vlasům prospívají vitaminy skupiny B, ale tak minerály jako je zinek a železo. Chybět by neměla ani kyselina listová. Do svého jídelníčku zařaďte pivovarské kvasnice, červené maso, yby, drůbež, vejce, ovoce, listovou zeleninu a sóju. Myslete také na dostatek tekutin, protože dostatečná hydratace se týká celého organismu a vlasy tedy nejsou výjimkou. Zdraví svých vlasů můžete podpořit také pomocí pravidelného užívání doplňků stravy. V lékárně vám s výběrem těch kvalitních a prověřených poradí. Ptejte se zejména po těch, jež mají prověřenou kvalitu a účinnost a obsahují přírodní složky.

5. Nejsme k nim šetrní

Vlasy ničíme často také mechanicky, a to nešetrným zacházením. To se pak ve výsledku projeví tak, že jsou vlasové stvoly potrhané nebo se dokonce o spoustu vlasů připravíte, protože je jednoduše vytrháte. Pro rozčesávání si pořiďte kvalitní hřeben se širšími mezerami, ideálně dřevěný, keramický nebo karbonový. Vlasy příliš „nehřebelcujte“, jen je pomalu a zlehka rozčesejte. Pozor také na procedury spojené s mytím vlasů. Mokré vlasy nikdy nedrhněte ručníkem. Vlasy v ručníku pouze promněte a poté položte ručník na ramena a nechte vlasy doschnout.

6. Jsme ve stresu

V dnešní době provází psychické vypětí, vyčerpání a stres téměř každého z nás. Jenže to vlasům nevysvětlíte. Při těchto stavech dochází v organismu k vyplavování hormonu kortizonu. Způsobuje mimo jiné zúžení cév, což vede k nedostatečnému prokrvování těla, vlasové kořínky nevyjímaje. Vlasová cibulka má proto málo živin a slábne a spolu s ní i vlas. Nakonec přestane fungovat úplně. Tento jev vede k postupnému řídnutí vlasů. Snažte se proto stres kompenzovat a pamatujte na zdravý odpočinek a relaxaci. 

7. Nedbáme na UV záření

Zejména na jaře a v létě je důležité chránit vlasy před působením slunečních paprsků. UV záření jim totiž škodí podobně jako kůži. Vlivem slunečních paprsků dochází k vysušování vlasů, křehnutí a lámání. Proto byste měli do svého kosmetického repertoáru zařadit ochranné UV spreje, ale také regenerační šampony a kondicionéry. Zapomenout byste neměli ani na pravidelnou aplikaci vlasové masky, jež jim poskytne hloubkovou regeneraci. Zvolte ideálně produkty stejné značky, jejichž složení se bude doplňovat. Chybu neuděláte výběrem kosmetiky z lékárny, která je prověřená a nabízí jedinečné složení.