MAGAZÍN

7 nejčastějších příčin nadměrného padání vlasů

padání vlasů příčiny
 

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou koruna krásy. Co ale dělat, pokud nám jich při česání zůstává víc a víc na kartáči, nebo se dokonce na hlavě začínají objevovat holá místa? Důležité je zachovat klid a snažit se přijít na příčinu padání vlasů, a pokud se problém nepodaří odstranit změnou vlasové kosmetiky, neváhat se obrátit na svého lékaře. Jakých 7 příčin ale vlastně nejčastěji stojí za vypadáváním vlasů? Je překvapivé, kolik z nich můžeme vyřešit sami doma.

Vypadávání vlasů je cyklický proces, který se opakuje každé tři až čtyři měsíce, což je přibližně třikrát až čtyřikrát ročně. Během tohoto období dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů, a to zejména u žen. Tím se přirozeně obnovují vlasové folikuly. Jestli po aktivní ztrátě vlasového porostu začnou růst malé nové vlásky, tak je všechno v pořádku a není třeba se stresovat. Pokud se to ale neděje nebo pokud dlouhodobě pozorujete, že vám padá 100 a více vlasů denně, může za tím stát některá z následujících příčin:

1. Nedostatek potřebných živin

Pokud organismus nedostává potřebné množství vitamínů a minerálů, může se to projevit právě zvýšeným padáním vlasů. V tomto případě je nejlepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem o tom, jaký výživový doplněk by vám doporučil. Svému tělu uděláte dobrou službu, pokud začnete přijímat víc prospěšných živin a zařadíte do každodenního jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny C a B, zinek, selen a železo. Pro zdraví vlasů je taky zásadní přísun bílkovin, které jsou pro tělo důležitým zdrojem aminokyselin. Pokud jich tělo nemá dostatek, začne jimi šetřit a odnesou to právě vlasy. Na bílkoviny je třeba se zaměřit především při vegetariánském stravování, kdy je tělo nezískává z masa.

2. Stres

Mluvíme teď o stresu v širším významu slova, tedy ne pouze o dlouhodobé psychické zátěži. I když i ta má na zdraví našich vlasů zásadní vliv. Stres pro tělo může být i porod, operace nebo nenadálé vynechání hormonální antikoncepce. Pokud se vás týká některá z těchto situací, je důležité dát tělu i vlasům čas zregenerovat.

Chronický stres je větší problém. Ovlivňuje krevní oběh a zpomaluje ho, což je pro naše vlasy velmi škodlivé. Je nutné nehnat svůj duševní stav do extrémů, dostatečně odpočívat, jíst správně a pravidelně a sportovat.

3. Nemoc

Za vypadáváním vlasů může být hormonální nerovnováha (menopauza, narušení endokrinního systému, diabetes). V tomto případě pomůže pouze lékař. Oslabit vlasové folikuly může například anémie, což je onemocnění, při kterém se snižuje hladina hemoglobinu. Anémii charakterizuje ospalost, stálý pocit slabosti a apatie. Pokud těmito příznaky trpíte, je na čase požádat svého lékaře o provedení krevních testů.

4. Léky

Některé léky mají nepříjemný vedlejší účinek v podobě vypadávání vlasů. Po ukončení léčby se vlasový porost pravděpodobně zotaví – je jen potřeba trpělivě čekat. Předepsaný průběh léčby sami nepřerušujte, radši nejdřív vše prokonzultujte se svým lékařem.

5. Dědičnost

Bohužel i dědičnost může být příčinou vypadávání vlasů. Řešení je v tomto případě trochu obtížnější, protože genetika je mocná a změnit ji nelze. Pořád je ale možné starat se o vlasy tak, aby se jejich padání alespoň zpomalilo.

6. Počasí

Velmi špatný vliv na pokožku hlavy mají silné mrazy nebo letní horka. Zejména je potřeba vlasy šetřit. V zimě se vyhnout syntetickým materiálům, ze kterých jsou vyrobeny některé čepice, a v létě vlasy příliš nenamáčet v mořské vodě. Důležitá je i ochrana před přímým sluncem, jelikož nepříznivé působení ultrafialových paprsků má na kvalitu vlasů největší dopad.

7. Péče o vlasy

Nevhodná péče nebo úprava vlasů bohužel dokáže napáchat velké škody. Nevyhovující vlasová kosmetika, pravidelné používání vysoušeče vlasů s teplotou nastavenou příliš vysoko, kulmy a žehličky, to vše má za příčinu padání vlasů. Aby lokny nebyly poškozené, je nutné nechat je odpočinout a zregenerovat, při natáčení nebo žehlení používat tepelnou ochranu a jednou za čas dopřát vlasům masku plnou látek, jako je například panthenol.

pro podporu růstu vlasů zevnitř

Příkladem komplexní řady péče o vlasy je švýcarská vlasová kosmetika Revalid. Kromě kosmetických přípravků má ve svém portfoliu také doplněk stravy pro podporu růstu vlasů ve formě kapslí. Revalid Hair Complex obsahuje důležité aminokyseliny, vitamíny skupiny B, přírodní extrakty a další látky, které podporují tvorbu keratinu, vlasy posilují a vyživují. Kúra této značky zaměřená na podporu zdraví vašich vlasů kombinuje vnější péči s péčí vnitřní. Tento systém se skvěle hodí k posílení oslabených, padajících vlasů. Revalid Stimulating Shampoo vaše vlasy šetrně umyje a stimuluje jejich růst. Pokožka hlavy tak bude nejlépe připravena pro následnou aplikaci séra. Revalid Regrowth Serum obsahuje Redensyl s klinicky prověřeným účinkem až 28 000 nových vlasů po 3 měsících užívání. Navíc obsahuje pelyňkový extrakt ze švýcarských Alp a panthenol, který je šetrný k pokožce hlavy a vlasy vyživuje.