MAGAZÍN

Co jsou lupy a jak jim předcházet

 

Co jsou lupy a jak jim předcházet

Potýkali jste se s šupinkami na hlavě, možná doprovázenými suchou a/nebo svědivou pokožkou hlavy? Lupy jsou běžné kožní onemocnění, které alespoň jednou za život postihne téměř polovinu světové populace. Nejen, že jsou fyzicky nepříjemné, ale mohou mít také negativní dopad na sebevědomí. Pochopte potřeby své vlasové pokožky a zbavte se lupů!

Rozlišujte mezi oběma typy

Abychom pochopili, jak lupy vznikají, musíme si je rozdělit do dvou kategorií – suché lupy a mastné lupy.

Suché lupy

Suché lupy jsou běžnějším typem, charakterizovaným šupinkami bílé nebo šedé barvy. Mohou se objevit nejen na pokožce hlavy a ve vlasech, ale také na obočí a vousech. Základem tohoto problému je nedostatečná hydratace pokožky hlavy, která způsobuje odlupování pokožky.

Existuje několik příčin suché pokožky hlavy, jako je chladné a suché počasí, jiná kožní onemocnění, jako je lupénka nebo ekzém, nebo používání nevhodných vlasových přípravků, které vlasy dehydratují a zbavují je jejich přirozených olejů. Používání mnoha komerčních produktů může také vést ke stavu známému jako „kontaktní dermatitida“, což je reakce vaší pokožky na něco dráždivého ve formě vyrážky, často doprovázené svěděním.

Mastné lupy

Na druhou stranu mastné lupy (neboli seboroická dermatitida) jsou způsobeny přemnožením kvasinek rodu Malassezia, které se běžně vyskytují na pokožce hlavy většiny dospělých. Tyto kvasinky se živí kožním mazem a jejich přemnožení vede k narušení kožní bariéry, což může způsobit podráždění a svědění pokožky hlavy. Poškozená kůže je náchylnější k zánětu, což vede k většímu vylučování mazu z mazových žláz, kterými se Malassezia živí. Viditelný rozdíl oproti suchým lupům je ten, že šupinky jsou větší, tmavší a hůře se odstraňují.

Koho to s největší pravděpodobností postihne?

Lupy nebo seborea mohou postihnout lidi všech věkových kategorií a pohlaví. Existují však určité rizikové faktory, které mohou způsobit, že k němu budete náchylnější, jako například:

● Být muž (muži se potýkají s lupy častěji než ženy)

● Být dospělým (problémy s lupy často začínají v mladé dospělosti a pokračují až do středního věku)

● Nadměrný stres a/nebo únava

● Nedostatek celkové hydratace (problém týkající se zejména starších lidí)

● Diabetes a/nebo obezita

● Hormonální změny

Bojujte proti lupům s Revalid

V Revalid nabízíme holistický přístup k péči o vlasovou pokožku a stavu vlasů, včetně naší specializované řady proti lupům, která se v současnosti skládá z Revalid Anti-Dandruff Shampoo a nového Revalid Triple Active Shampoo DS.

Revalid Triple Active Shampoo DS je klinicky ověřený a pečlivě vytvořený šampon proti seboree ve vlasech a závažným lupům. Jak funguje? Díky použití tří patentovaných účinných látek:

  • Crinipan AD® – silná účinná složka bojující proti lupům, regulující kvasinky Malassezia.
  • Dandrilys® – extrakt z kůry Joazeiro, který obnovuje rovnováhu v mikrobiotě pokožky hlavy a poskytuje úlevu od svědění.
  • Elestab 100 HP® – antimikrobiální složka s dlouhotrvajícím účinkem proti svědění.

Šampon přináší rychlou úlevu spolu se zmírněním stavu seboroické dermatitidy (potvrzeno u 80 % pacientů).

Revalid Anti-Dandruff Shampoo je naopak účinným pomocníkem na mírnější případy lupů. Obnovuje přirozenou rovnováhu pokožky hlavy a zabraňuje tvorbě nových lupů, což z něj dělá vhodnou volbu pro udržení stabilizovaného stavu po redukci lupů pomocí Triple Active Shampoo DS.