MAGAZÍN

Co o našem zdraví říkají vlasy

 

Při výběru vlasové kosmetiky často věnujeme pozornost označení – na suché vlasy, na mastné vlasy, vlasy bez lesku nebo na vlasy takzvaně „normální“. Ve snaze obnovit atraktivní vzhled našich loken vybíráme přípravky podle očekávaného efektu a často zapomínáme na to, že příčina problémů s vlasy může ležet daleko hlouběji.

Vzhled vlasů může prozradit o našem zdraví víc, než si dovedeme představit. Například ztenčení vlasů, jejich nadměrná suchost a „mdlý“ vzhled často svědčí o snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóze). To je celkem běžné endokrinní onemocnění, které je ale často diagnostikováno pozdě. Proto se v případě dlouhotrvajících problémů s vlasy doporučuje jejich stav konzultovat s lékařem.

Když vlasy zůstanou na hřebenu

Tenké a nadměrně vypadávající vlasy (když celé jejich chomáče zůstávají na hřebenu) téměř vždy signalizují jednu z variant avitaminózy, nedostatek minerálů nebo jiných prospěšných látek a živin.

To ale neznamená, že by zdravé vlasy neměly vypadávat vůbec – vypadávání 100 až 150 vlasů denně je normální. Pokud ale vlasů vypadává výrazně více, doporučuje se navštívit lékaře. Tento stav totiž může značit, že tělo trpí nedostatkem bílkovin, diabetem, anémií nebo skrytou infekcí. Ztenčení a vypadávání vlasů je navíc jedním z diagnostických příznaků silného stresu.

Pro lepší vzhled a zdraví suchých vlasů je třeba vybírat správnou kosmetiku. Vhodnou volbou jsou přípravky, které obsahují panthenol. Ten nejen stimuluje růst vlasů, ale má zároveň schopnost absorbovat a udržovat vlhkost, dobře působí proti roztřepeným konečkům, posiluje poškozené vlasy a dodává jim lesk a objem. Pomoct mohou i přípravky s výtažkem z pšeničných klíčků, který vyživuje a posiluje osláblé vlasy díky vysokému obsahu proteinů a aminokyselin.

Alopecie jako vedlejší účinek

Patologické vypadávání vlasů, známé jako alopecie, se často vyskytuje jako vedlejší účinek užívání některých léků. Hormonální léčiva (protizánětlivá, antikoncepční apod.), stejně jako například antidepresiva, mohou mít nežádoucí účinky v podobě částečné nebo úplné plešatosti.  

V některých případech je nutné zakoupit v lékárně speciální sérum, které omezí vypadávání stávajících vlasů a podpoří růst těch nových. Plešatost však může být sama o sobě příznakem vážnější nemoci (například poruchy štítné žlázy). Více si o důvodech, proč vlasy nadměrně padají, můžete přečíst v našem předchozím článku.

Mastná pokožka hlavy

Je poměrně časté, že se v dospívání vlasy rychle mastí. Pokud ale máte pubertu už dávno za sebou a vlasy si stále musíte mýt každý den, je možné, že máte problém s pokožkou hlavy.

Takzvaný „mastný“ typ vlasů je kromě hormonálních změn v těle způsoben i nepravidelnou a nezdravou stravou. V tomto případě může pomoci omezit spotřebu mastných, sladkých a uzených potravin. Vlasovou kosmetiku je třeba volit šetrnou, protože čím více bude šampon vlasy vysušovat, tím více budou v reakci na to produkovat mazu. Na mastné vlasy dobře fungují šampony s výtažkem z kopřiv.

Pokud zmíněná opatření nepomohou, doporučuje se konzultovat problémy s mastnými vlasy s lékařem. Mohou totiž signalizovat nemoc jater nebo gastrointestinálního traktu, případně být důsledkem metabolické poruchy.

Otravné lupy

Lupy samy o sobě nejsou nebezpečné, i když se můžou negativně projevit na našem sebevědomí. Co ale říkají o našem zdraví? Kromě toho, že ukazují na problémy s pokožkou hlavy, mohou být také příznakem nedostatku tuků a sacharidů ve stravě.

Zbavit se lupů může být obtížné, ale ve většině případů lze alespoň omezit jejich výskyt. Kromě úpravy jídelníčku je třeba nedráždit pokožku hlavy jejím příliš častým mytím a pečlivě vybírat vlasovou kosmetiku. Vhodnou volbou jsou přípravky, které ve složení mají kyselinu undecylenovou. Ta dobře působí proti houbám a omezuje tak množení kvasinek rodu Malassezia, které lupy způsobují.