MAGAZÍN

Jak se řeší seboroická dermatitida ve vlasech

 

Svědění, zarudlá a olupující se pokožka se zvýšenou tvorbou mazu. Tak se dají charakterizovat průvodní jevy seboroické dermatitidy ve vlasech, která patří mezi zánětlivá kožní onemocnění. V dospělosti postihuje zejména dospívající chlapce a muže. Setkáváme se s ní však i u kojenců. Toto onemocnění je jednou z příčin tvorby nepříjemných lupů. Mezi další faktory, které vznik lupů ovlivňují patří genetické dispozice, hormonální změny, nadměrné kartáčování a masírování pokožky hlavy, nedostatek vitamínů a minerálů (vitamin B, selen, zinek), používání agresivních šamponů a další vlasové kosmetiky, prudké změny teplot, stres, špatné oplachování vlasové kosmetiky, časté mytí vlasů, plísňové onemocnění či jiné kožní onemocnění. V létě se problémy obvykle zlepší, naopak ke zhoršení dochází v chladnějších měsících roku.  

Jak se zbavit lupů

Pokud jde o léčbu seboroické dermatitidy, ta se soustřeďuje na potlačení výskytu patogenních mikroorganismů, omezení svědění a na regulaci tvorby mazu. Výskyt patogenních organismů je dobré eliminovat složkami s antimykotickým účinkem, osvědčenou složkou je zde například kyselina undecylenová. Na regulaci tvorby mazu se zase často doporučuje kopřivový extrakt. Inovativní složkou v boji proti lupům je rovněž látka piroctone olamine, která v poslední době nahrazuje tradiční látku v přípravcích na boj s lupy, pyrithion zinku. To vše dodáte vlasům používáním vhodné vlasové kosmetiky – speciálního vlasového šamponu proti lupům, jež působí také preventivně.

Speciální vlasová péče proti lupům REVALID® ANTI-DANDRUFF SHAMPOO

Upravte životní styl

Aby se dostavil výsledek a vy se zbavili seborey jednou pro vždy, musí být péče komplexní. Důležité je dbát na správný postup při mytí vlasů – obecně se doporučuje nechat šampon působit několik minut, poté ho spláchnout, znovu aplikovat, a nakonec důkladně smýt vlažnou, nikoli horkou vodou. Zároveň je vhodné vyvarovat se drbání a častého kartáčování vlasů.

Změnu musí zaznamenat i váš jídelníček: na jedné straně omezte konzumaci smažených a tučných jídel, mléka, sýrů, cukru, bílé mouky, čokolády, mořských živočichů, arašídů, na druhé straně výrazně přidejte syrovou zeleninu. Stejně důležité je omezení stresu (nebo alespoň jeho kompenzace dobrou relaxací) a posilování imunity organismu, dostatek spánku a celkové psychické pohody. Pokud všechna opatření selžou, obraťte se raději na dermatologa.