MAGAZÍN

Jak se zbavit svědění hlavy?

 

Svědění pokožky hlavy vzniká, když je příliš suchá nebo naopak moc mastná. Dochází k olupování drobných kousků kůže a vzniká zarudlá vyrážka, která vede k častému škrábání a nepříjemným pocitům. V nejhorším případě se může rozškrábaná pokožka i ošklivě zanítit. Všechny tyto příznaky vedou ve vzniku lupů. Proto doporučujeme řešit svědění pokožky hlavy včas.

Jak vznikají lupy?

Kožní buňky vznikají v nejspodnější vrstvě pokožky a postupně se posouvají k povrchu. Tam rohovatí a v rámci přirozeného procesu obnovy kůže se kožní buňky olupují. Takto odumřelé buňky pouhým okem nespatříme, avšak pokud se začnou vytvářet shluky, tak ty už viditelné jsou a nazývají se lupy.

Věděli jste, že 50 % lidí má v průběhu života osobní zkušenost se svěděním hlavy a lupy? Ne vždy lupy představují zdravotní problém, jako spíš nepříjemnost.

Lupy lze rozdělit na dva typy:
  • Suché lupy vznikají u lidí s problémy se suchou pokožkou hlavy. Mohou se objevit po častém fénování na vysoké teploty nebo po použití nešetrných vlasových přípravků nebo barev. Suché lupy jsou drobné a čistě bílé.
  • Mastné lupy způsobuje přemnožení kvasinek rodu Malassezia. Ty se běžně vyskytují na pokožce hlavy u většiny dospělých v normálním měřítku. U lidí se sklonem k lupům dochází k jejich přemnožení a zároveň k nadměrné produkci kožního mazu. To pokožku dráždí a ta reaguje vyšší produkcí mastných lupů. Tento druh lupů je větších rozměrů a mají nažloutlou barvu.

Jak se zbavit svědění hlavy a lupů?

Ve většině případů lze problémy se svěděním hlavy a lupy řešit doma. Stačí začít používat speciální vlasovou kosmetiku proti lupům, a naopak eliminovat přípravky nebo postupy, které pokožku hlavy dráždí. Doporučujeme do vlasové péče zařadit šampon proti lupům Revalid Anti-Dandruff Shampoo, který díky kombinaci účinných složek zajišťuje dlouhodobou úlevu od lupů, obnovuje přirozenou hydrataci vlasové pokožky a zabraňuje tvorbě lupů nových. Extrakt z kopřivy a alantoin navíc zklidňují pokožku hlavy a zmírňují nepříjemné svědění. Kombinací účinných složek je Revalid Anti-Dandruff Shampoovhodný jak na suché, tak i mastné lupy.

POZOR! Pokud se u vás objevily lupy ve spojení s atopickým ekzémem, kontaktní dermatitidou či rozsáhlou seboreou, doporučujeme vyhledat odbornou péči lékařů.

Mohou lupy způsobit vypadávání vlasů?

Zajímá vás, zda má svědění hlavy a vypadávání vlasů nějakou spojitost? Pak vás uklidníme. Lupy samy o sobě nezpůsobují vypadávání vlasů. Avšak vytrvalé škrábání svědící pokožky může oslabit vlasové kořínky a zapříčinit tak jejich následné vypadnutí. Zánět, který pak v infikované pokožce vypukne ve spojení s nahromaděným mazem, může narušit funkci vlasových folikulů a celkově zpomalit růst vlasů. Vlasy pak také mohou řídnout a vypadávat.