MAGAZÍN

Jak zabránit vypadávání vlasů

 

Víte, kolik máte na hlavě průměrně vlasů, a kolik vám jich každý den vypadne? Je až neskutečné, že zdravá kštice má v průměru 75 až 150 tisíc vlasů, a každý den z ní vypadne 70 až 100 vlasů. Což je v rámci růstového cyklu vlasu zcela v pořádku. Vždyť vlasy padají každý den nám všem. Každý vlas má totiž svou životnost, po jejímž uplynutí odpadne a postupně je nahrazen vlasem novým. Pokud jich však začne padat více než 100 denně, a dochází k řídnutí či plešatění, došlo nejspíše k narušení růstového cyklu vlasu, a je třeba zpozornit.

Přirozený růstový cyklus vlasu má tři fáze. Nejdříve vlas roste, pak je v klidové fázi, a nakonec vypadává a dává prostor novému vlasu, který opět prochází stejným růstovým cyklem.

Jak poznat, že nám padá více vlasů, než je zdrávo?

To, že každý den najdete na podlaze pár vlasů, ještě neznamená, že budete splašeně běhat a počítat je, zda jich náhodou není více jak sto. Zpozornět byste měli až v okamžiku, kdy na polštáři nebo hřebenu nacházíte pravidelně větší chomáče vlasů. A pokud se vám už na hlavě začínají objevovat holá místa, je na čase opravdu jednat.

Příčiny vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů, též odborně alopecie, může mít celou řadu důvodů – od dědičnosti, přes různá onemocnění, až po špatnou péči či vlivy vnějšího prostředí. Proto je třeba správně identifikovat příčinu, abyste mohli co nejdříve zvolit vhodná opatření, která budou odpovídat vašim specifickým potřebám. Alopecie je naštěstí v řadě případů řešitelná.

V první řadě je dobré se zamyslet, zda jste v posledním čtvrt roku neudělali nějakou výraznou změnu, co se vlasů týče. Změnili jste kadeřníka, vlasovou kosmetiku či jste prováděli nešetrné domácí barvení?

Další příčinou může být dlouhodobý stres nebo nezdravý životní styl. Podívejte se na své stravovací návyky. Vaše strava by měla být vyvážená, pestrá, energeticky dostatečná se zastoupením všech základních složek – bílkovin, sacharidů, tuků. Důležitý je také pravidelný režim a dostatečný příjem tekutin.

Běžné je také zvýšené padání vlasů po operaci, infekci nebo po porodu. V těchto případech by mělo jít o dočasný problém, který sám odezní.

Dalším faktorem, který ovlivňuje vypadávání vlasů, je samotná teplota vody při jejich mytí. Nepoužívejte teplejší vodu, než je potřeba. Ideální je voda vlažná, protože ta uvnitř vlasu udrží hydrataci, což vlasy ve výsledku posílí. Příliš horká voda vlasy i pokožku hlavy vysušuje, a navíc vlasy zbavuje jejich přirozené mastné ochranné vrstvy.

Při fénování a stylingu vlasů pomocí kulmy či žehličky, dochází opět k poškozování vlasů vysokými teplotami. Pokud možno, umyté vlasy jemně vysušte ručníkem a nechte je spíše volně schnout na vzduchu. Při použití fénu, sušte vlasy na nejnižší teplotu. Stejně tak postupujte při následném stylingu žehličkou.

3 nejběžnější typy alopecie

Rozlišujeme tři nejběžnější typy alopecie.

1. Androgenní alopecie = androgenetická alopecie

Nejrozšířenější typ vypadávání vlasů, který souvisí s působením mužských pohlavních hormonů (androgenů) a vyskytujete se převážně s vyšším věkem. U většiny případů hraje zásadní roli dědičnost. Lidé s tímto typem alopecie mají vlasové folikuly citlivější, což způsobuje jejich postupné zmenšování, až úplně zaniknutí. Vlasy pak vypadávají mnohem rychleji, a navíc folikuly postupně přestávají produkovat nové vlasy.

U mužů se tento vlasový úbytek začíná projevovat zejména ústupem linie vlasů na čele, řídnutí pak pokračuje směrem k temeni a často končí kompletním vypadáním vlasů. U žen s androgenní alopecií přichází řídnutí vlasů pozvolna klidně už od raného mládí. Prvním příznakem je většinou řídnoucí pěšinka na temeni.

2. Difúzní alopecie

Jde o rovnoměrné vypadávání vlasů po celé hlavě. Tento typ alopecie postihuje muže i ženy, avšak u žen je častější. Příznakem není pouhé padání vlasů, ale také jejich oslabování. Příčinou difúzního vypadávání vlasů můžou být například hormonální změny v těhotenství, užívání antikoncepce či jiných léků, chronické nebo infekční choroby, či porucha štítné žlázy. Rovněž ji může způsobit nevyvážená strava, metabolické poruchy nebo nedostatek některých důležitých vitamínů a minerálů (selen, zinek, biotin, vitamin B7). V neposlední řadě může být na vině stres. Pozitivem je, že jde většinou o dočasné vypadávání. Pokud totiž vlasový folikul zcela nezanikne, mohou vlasy dorůst zpět.

přípravků.

3. Alopecia areata = ložisková nebo areátní alopecie

Velmi nepředvídatelný a náhlý typ vypadávání vlasů, při němž na hlavě vznikají lysinky. Tento typ vypadávání vlasů je považován za autoimunitní poruchu. Buňky, z nichž roste vlas, jsou poškozeny a růst vlasu se zpomaluje. Obvykle se jedná o dočasný stav, kdy vlasy dorostou zpět. U některých lidí však může alopecia areata přejít v jiný druh alopecie.

Jak zvýšenému padání vlasů předcházet

Na vypadávání vlasů bohužel neexistuje stoprocentní lék. Důležitou roli tu hraje prevence a správná péče. Doporučujeme vlasy mýt stimulujícím šamponem proti vypadávání vlasů, následně je šetrně vysoušet a pravidelně česat. Ideálně omezit používání chemických kosmetických přípravků.

Pravidelné masáže hlavy prokrvují pokožku a mají blahodárné účinky pro růst vlasů. Navíc výborně působí proti stresu, který může být taktéž spouštěčem vypadávání vlasů. Stačí masírovat pokožku hlavu malými krouživými pohyby prstů po dobu několika minut, ideálně po aplikaci Revalid Regrowth Serum, který podporuje růst vlasů.

Pokud chcete vaše vlasy i celý váš organismus pořádně podpořit zevnitř, doporučujeme vlasové kapsle Revalid, které obsahují speciální směs aktivních látek, vitamínů, minerálů a stopových prvků, napomáhající k posílení vlasu a tvorbě keratinu.

Pozitivní vliv na růst vlasů má samozřejmě také správná životospráva obsahující dostatek vitamínů a minerálů, pravidelný pohyb a dostatečný odpočinek.

Pokud se vám stále nedaří identifikovat příčinu problému nadměrného padání vlasů, doporučujeme poradit se s lékařem. Alopecie totiž může být prvním signálem nástupu vážné nemoci, například cukrovky, poruchy štítné žlázy, apod.