MAGAZÍN

Jak zpomalit stárnutí vlasů

 

Vrásky, ochablá kůže, pigmentové skvrny. To jsou nejčastější problémy, které řeší lidé v souvislosti se stárnutím. Mnohé trápí dokonce do takové míry, že je zavedou do ordinace estetického dermatologa. Často se ale zapomíná, že vlasy, podobně jako ostatní části našeho těla, stárnou také. A nejde zdaleka „jen“ o šediny, které automaticky maskujeme v kadeřnictví barevným přelivem. Mezi další projevy patří postupné řídnutí, slábnutí vlasového stvolu a třepení konečků. Vlasy jsou mnohem náchylnější na poškození, často se lámou, a jsou vysušené. Vhodnou péčí však můžeme tyto problémy úspěšně řešit.

Negativní vlivy

Projevy stárnutí se mohou objevit klidně už po třicítce. Tehdy se začne zmenšovat vlasová cibulka, dochází ke snížení tvorby kožního mazu, který posiluje vlas a dává mu zdravý, pevný vzhled. Vlas je křehčí a náchylnější k poškození. Když se později přidá ztráta melaninu, objeví se ve vlasech šediny. Není to samozřejmě jen věk, co ovlivňuje kvalitu vlasového vlákna, negativně se projevují také hormonální změny i stres, nezdravá výživa, nedostatek spánku, zkrátka celkový životní styl. Dalšími viníky mohou být znečištěné životní prostředí nebo nešetrné zacházení včetně různých chemických zásahů, kterými vlasy průběžně trápíme.

Začněte jednat

Pro stav vlasů (ale i pokožky) jsou v každém věku důležité vitaminy, minerály, antioxidanty, stopové prvky a aminokyseliny, které projevy stárnutí zpomalí. Zdatným pomocníkem je například panenský olivový olej. Zářivost dodá vlasům konzumace syrových nebo nahniličko uvařených vajec, o pevnost, a tím pádem větší odolnost proti vypadávání se postará listová zelenina, vitalitu přinesou broskve, meruňky a banány. Když chcete vlasům vrátit elastičnost, dodržujte pitný režim a snažte se mít také dostatek pohybu. Zlepší se váš krevní oběh a k vlasovým cibulkám se tak dostane více kyslíku a živin.

Správná péče

O vlasy je třeba pečovat komplexně, tedy zvenčí i zevnitř. Je třeba je nejen posílit, ale potlačit i další příznaky stárnutí jako je řídnutí, zvýšená suchost a lámavost. Pořiďte si proto pečující kosmetiku, s recepturou obsahující aktivní složky a vitaminy, přírodní výtažky z ovsa a pšeničných klíčků a alantoin, který podporuje obnovu buněk v pokožce. Základem péče je přitom nejen klasická dvojice ve složení šampon – kondicionér, ale také výživné masky, případně tonika, jež se aplikují na pokožku hlavy přímo k cibulkám. Pokud už objevíte první šediny a rozhodnete se je maskovat, sáhněte po kvalitních vlasových barvách, které budou k vlasům šetrné, ideálně bez amoniaku nebo s recepturou s technologií omegaplex, která zajistí obarvení bez poškození vlasové struktury.

Nestyďte se poradit

Pokud vás problémy s vlasy trápí delší dobu, nebojte se říci si o pomoc. Zamiřte nejprve do lékárny. Další možností je pak trichologické vyšetření, které se provádí zpravidla na soukromých pracovištích, nebo se svěřte do rukou lékaře dermatologa. To zejména v případě, kdy řešíte zvýšené řídnutí nebo padání vlasů.