MAGAZÍN

Lupy ve vlasech? Zbavte se jich!

lupy ve vlasech
 

Lupy jsou vlastně šupiny nadměrně se odlupující suché kůže na pokožce hlavy. Nejčastěji jsou způsobeny reakcí kůže na kvasinku malessezia, která je přirozenou součástí pokožky hlavy. Pokud jsou lupy ve vlasech nažloutlé a svědí hlava, jedná se o lupy mastné. Pokud lupy padají na ramena a zůstávají na oblečení, jde o lupy suché. V zimě je naše kůže přirozeně oslabená kvůli střídání teplot, nedostatku světla a suššímu vzduchu doma či v kanceláři. Mění se nám často i jídelníček – do stravy přibývají tuky a cukry, důležité minerály a vitamíny organismus naopak postrádá. A to se samozřejmě projeví i na kvalitě vlasů.

Nošení neprodyšných pokrývek hlavy z umělých vláken je taky jedním z důvodů výskytu lupů v zimním období. Zvýšení teploty způsobuje množení kvasinek, což potíže s lupy může nastartovat a také prohloubit. Proto upřednostňujte spíše čepice z přírodních látek, jako je bavlna nebo vlna.

Vlasům nesvědčí ani časté mytí hlavy a následné vysoušení horkým vzduchem. Pokud je to možné, je lepší vlasy nechat vyschnout volně nebo fénovat s nižší nastavenou teplotou.

Jestliže se nejedná o vážnější zdravotní problém, ale „pouze“ o suchou a vystresovanou pokožku, problém s lupy ve vlasech se jednoduše vyřeší změnou péče o vlasy. Začněte pít víc čisté vody, zařaďte do každodenní stravy více vitamínů a speciální doplňky stravy. Z kosmetického úhlu pohledu je nejjednodušší záchranou pro vaše vlasy a prevencí výskytu lupů použití vhodné vlasové kosmetiky. Dnes už se dobře ví, že vlasům nejenom v zimním období neprospívají silikony a parabeny ve vlasových přípravcích. Pro vysušenou pokožku hlavy i vlasy s lupy jsou ideálním řešením šampony z lékárny, které v posledních letech získávají na čím dál větší popularitě.

Dávejte přednos vlasové kosmetice se složkami, které podporují přirozenou hydrataci vlasové pokožky. Extrakt z kopřivy a alantoin zklidňují pokožku hlavy a zmírňují nepříjemné svědění. Kyselina undecylenová má přirozené antifungální účinky, proto omezuje množení kvasinek rodu Malassezia, a tím ulevuje od svědění pokožky hlavy a podráždění.