Lupy v zimě a jak se jich zbavit

2
 

Lupy jsou vlastně šupiny nadměrně se odlupující kůže na pokožce hlavy. Nejčastěji jsou způsobeny reakcí kůže na kvasinku malessezia, která je přirozenou součástí pokožky hlavy. Pokud jsou lupy nažloutlé a svědí hlava, jedná se o lupy mastné. Pokud lupy padají na ramena a zůstávají na oblečení, jde o lupy suché. V zimě je naše kůže přirozeně oslabená kvůli střídání teplot, nedostatku světla a suššímu vzduchu doma či v kanceláři. Mění se nám často i jídelníček – do stravy přibývají tuky a cukry, důležité minerály a vitamíny organismus naopak postrádá. A to se samozřejmě projeví i na kvalitě vlasů.

Nošení neprodyšných pokrývek hlavy z umělých vláken je taky jedním z důvodů výskytu lupů v zimním období. Zvýšení teploty způsobuje množení kvasinek, což potíže s lupy může nastartovat a také prohloubit. Proto upřednostňujte spíše čepice z přírodních látek, jako je bavlna nebo vlna.

Vlasům nesvědčí ani časté mytí hlavy a následné vysoušení horkým vzduchem. Pokud je to možné, je lepší vlasy nechat vyschnout volně nebo fénovat s nižší nastavenou teplotou.

Jestliže se nejedná o vážnější zdravotní problém, ale „pouze“ o suchou a vystresovanou pokožku, problém s lupy se jednoduše vyřeší změnou péče o vlasy. Začněte pít víc čisté vody, zařaďte do každodenní stravy více vitamínů a speciální doplňky stravy. Z kosmetického úhlu pohledu je nejjednodušší záchranou pro vaše vlasy a prevencí výskytu lupů použití vhodné vlasové kosmetiky. Dnes už se dobře ví, že vlasům nejenom v zimním období neprospívají silikony a parabeny ve vlasových přípravcích. Pro vysušenou pokožku hlavy i vlasy s lupy jsou ideálním řešením šampony z lékárny, které v posledních letech získávají na čím dál větší popularitě.

Dávejte přednos kosmetice se složkami, které podporují přirozenou hydrataci vlasové pokožky. Extrakt z kopřivy a alantoin zklidňují pokožku hlavy a zmírňují nepříjemné svědění. Kyselina undecylenová má přirozené antifungální účinky, proto omezuje množení kvasinek rodu Malassezia, a tím ulevuje od svědění pokožky a podráždění.