Na co nesmíme zapomínat v péči o vlasy

0
 

Péče o vlasy se týká každého z nás. A i když se potřeby našich vlasů mohou lišit podle věku, pohlaví nebo prostředí, ve kterém žijeme, existují určité zásady péče o naši kštici, které by měl znát každý. Díky správné vlasové kosmetice, způsobu úpravy vlasů a životnímu stylu totiž lze podstatně zlepšit kvalitu a vzhled vlasů. Nejdůležitějším pravidlem je, že krásné vlasy jsou především zdravé. Kromě úpravy a péče tedy nesmíme zapomínat ani na jejich výživu.

Vlasovou kosmetiku se vyplatí vybírat pečlivě

Základem je vybrat správnou vlasovou kosmetiku. Pokud žijete v prašném městském prostředí, pravděpodobně si vlasy potřebujete mýt několikrát týdně, ne-li denně. Proto je velmi důležité mít jistotu, že na vlasy používáte správné produkty, které jim pomáhají, vyživují je a zbytečně nezatěžují. Při výběru šamponu je důležité zaměřit se na typ vlasů, pro který je určen. Dnes máme na výběr ze šamponů určených na denní mytí, na mastné nebo suché vlasy, na řídnoucí porost hlavy, lupy nebo na vlasy vlnité či kudrnaté. Kromě šamponu je zásadní i kondicionér, bez něhož nebude žádné mytí vlasů úplné. Jeho práce je totiž „uzavřít“ vlas, který se během mytí šamponem „otevře“, čímž ho chrání před poškozením a dává vlasům lesk a měkkost. Ideální je volit šampon a kondicionér od stejné značky, produkty se tak budou doplňovat, protože byly navrženy tak, aby byly používány spolu.

Kromě šamponu a kondicionéru, bez kterých se neobejde asi nikdo, existuje celá řada produktů na vlasy, které nám mohou pomoct s tím, aby naše lokny byly zdravější a krásnější. Důležité je uvědomit si, že krásné vlasy jsou především zdravé. Stylingové produkty sice mohou pomoct s objemem nebo leskem, ale i ony budou lépe fungovat na zdravých, vyživených vlasech. Potřebnou péči vlasům dodáme maskou, kterou se doporučuje aplikovat jednou až dvakrát týdně. Pokud se masky používají dlouhodobě, dokážou pomoct s krepatěním a suchostí vlasů nebo s roztřepenými konečky.

Kromě běžné péče o vlasy ale existují i další produkty, díky nímž můžete své hřívě dodat výjimečnou výživu. Jednou za čas se vyplatí investovat do tříměsíční kúry, po které budou vaše vlasy zářit zdravím. V lékárně jsou k dostání tonika v praktických jednorázových ampulkách, která se vmasírují do pokožky hlavy a vlasů po celé délce. Dokáží nejen uklidnit pokožku hlavy, ale také udržet hydrataci vlasů, posílit je a dodat jim na objemu. Pokud vás trápí zvýšené padání vlasů, hledejte tonika s obsahem kofeinu a panthenolu, která pečují o vlasovou folikulu, urychlují obnovu buněk a zklidňují pokožku hlavy, což ve výsledku pomáhá v boji s padáním vlasů. U vlasových tonik dávejte pozor na složení produktu. Je dobré vyhnout se sulfátům, parabenům a silikonům.

V případě, že se vás týká výrazné vypadávání vlasů (například po porodu), doporučuje se nasadit výživnou kúru v podobě tobolek nebo tablet s vitamíny, které podpoří růst vlasů, zlepší jejich kvalitu a také omezí vypadávání. Krásné a zdravé vlasy zaručí vitamíny B5, B1, B6 a B10 a aminokyselinymethionin a cystin. Výsledky kúry budete moct obdivovat asi po třech měsících, a to v podobě viditelně hustších a zdravějších vlasů.

Věnujte čas i výběru kartáče a hřebenu

Kromě vlasové kosmetiky je potřeba také najít ideální pomocníky pro každodenní úpravu vlasů. Do správného kartáče na vlasy se vyplatí investovat, je to přeci jen něco, co používáme každý den. V poslední době získávají na popularitě kartáče a hřebeny z přírodních materiálů, jako je například olivové dřevo a kančí štětiny, které dokáží při dlouhodobém používání vlasům dodat přirozený lesk díky tomu, že rovnoměrně distribuují maz, který se vytváří u kořínků vlasů. K dostání je nepřeberné množství hřebenů a kartáčů pro každý typ vlasů nebo požadovaného účesu. Při tepelné úpravě vlasů je dobré myslet na to, že příliš vysoká teplota nastavená na vysoušeči jim škodí. Nefénovat vůbec ale zároveň také není správné řešení. Mokré vlasy jsou náchylnější k lámání a poškození. Proto se doporučuje je vysušit po každém mytí, ale volit kvalitní fén s nastavitelnou teplotou a možností proudění studeného vzduchu. Pro uhlazenější účes je také užitečný ionizátor, který je součástí některých vysoušečů vlasů a funguje na principu tvorby záporných iontů, které ve vlasech udrží vlhkost a uhladí jejich povrch.

Ke zdravým vlasům pomůže i úprava jídelníčku

Nakonec je nutné zmínit se také o stravě a životním stylu. Pro zdravé vlasy je do jídelníčku dobré zařadit zelené potraviny, které bývají skvělým zdrojem železa, kalcia a vitaminů A a C. Důležitý je i hořčík, který najdete v luštěninách, ořechách, šípku, máku či pšeničných klíčkách. Na pomoc vlasům, které nadměrně vypadávají, se vydejte s pomocí omega 3 mastných kyselin, které obsahuje tuňák, losos, kapusta nebo lněná semínka. Pro zdravou vlasovou folikulu se vyplatí přidat na talíř také špenát: je bohatý na železo, hořčík, beta-karoten, vitamin C a foláty.