Padají mužům vlasy více než ženám?

0
 

Jak je to vlastně s padáním vlasů z hlediska pohlaví? Je pravda, že muži trpí takzvaným plešatěním víc? Podle výzkumů postihuje nadměrná ztráta vlasů asi polovinu mužů mezi 18 a 45 lety, problém se s přibývajícími léty ještě zhoršuje, na ztrátu bujné kštice si stěžuje až 80 % mužů nad 50 let věku. Alopecie, jak se odborně nazývá nadměrné padání vlasů, se ale nevyhýbá ani ženám. I pro ně se její riziko zvyšuje s věkem, zejména po přechodu, při kterém dochází k úbytku ženských hormonů v těle. Dalším potenciálně rizikovým obdobím pro ženy je pak doba po porodu. V každém případě je zvýšené padání vlasů u všech lidí nepříjemné a může se negativně odrazit na psychice a sebevědomí.

U mužské alopecie bývají na vině hormony

Nejčastější formou alopecie je androgenetická alopecie. Příčinou alopecie androgenetického typu u mužů bývá citlivost vlasových folikul na mužský hormon DHT (5α-dihydrotestosteron). Ten způsobuje zmenšení vlasových folikul, což má za následek slabší a vypadávající vlasy. Navíc tento hormon zpomaluje přirozenou výměnu vlasů, kdy po vypadnutí starého vlasu začne růst vlas nový. U tohoto typu alopecie můžeme u mužů pozorovat vznik takzvaných „koutů“, jak vlasy ustupují ve tvaru písmene M, posléze i U. Muži začínají plešatět často mezi 20. a 30. rokem života, kdy mají v těle hladinu testosteronu nejvyšší.

Ženy mohou vlasy ztrácet i v důsledku hormonální antikoncepce nebo stresu

Androgenetická alopecie u žen je méně častá než u mužů a také jinak vypadá. U žen rozlišujeme 2 druhy alopecií. Ženský typ se začíná projevovat mezi 20. a 40. rokem života a postihuje jinou část hlavy, typická je postupná ztráta vlasů na vrcholu nebo středu hlavy. Mužský typ s prohloubenými kouty a ústupem frontální hranice se většinou vyskytuje po menopauze. Opět se mohou objevit jako důsledek hormonální nerovnováhy, například při braní hormonální antikoncepce, po přechodu nebo při výrazném a dlouhodobém stresu. V případě androgenetické alopecie nicméně u žen, na rozdíl od mužů, nevzniká úplná pleš.

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po porodu. Toto je způsobeno také tím, že během těhotenství vlivem hormonů vlasy padají méně, po porodu se ale stav vrací k normálu. Mnoho žen si tak všimne, že jejich kštice je méně bohatá než v těhotenství, což je navíc umocněno poporodním vypadáváním vlasů, které se u většiny žen objevuje 2 až 3 měsíce po porodu. Nicméně do šesti až devíti měsíců věku dítěte by se vlasy měly vrátit ke své původní hustotě.

Pokud vlasy rovnoměrně vypadávají po celé hlavě, mluvíme o difúzní alopecii. Ta se nevyhýbá mužům, ženy ale postihuje častěji. Důvodem mohou být hormonální změny, nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě, nežádoucí účinek léků nebo chronická nemoc. Dobrou zprávou nicméně je, že difúzní alopecie je v mnoha případech pouze dočasná.

V případě alopecie areata (ložiskové) vypadávají vlasy v jednom nebo více ohraničených ložiskách. Při tomto typu alopecie mohou vlasy vypadávat spolu s tělesným ochlupením. Zde můžeme mluvit o tom, že pohlaví není rozhodujícím faktorem a tato alopecie postihuje muže i ženy. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla začne napadat vlasové buňky, a to má za následek vypadávání vlasů.

Padání vlasů je v mnoha případech řešitelný problém

Je tedy pravdou, že vypadáváním vlasů trpí víc muži. Jak je ale popsáno výše, záleží také na druhu alopecie a dalších faktorech.

Padání vlasů má často řešení, minimálně ho můžeme zpomalit tím, že zajistíme stávajícímu vlasovému porostu výživu a správnou péči. Živiny můžeme vlasům kromě stravy dodat i speciální kúrou z lékárny. Důležitá je i šetrná péče, používání kvalitních barev na vlasy, pravidelné zastřihování a vhodná vlasová kosmetika. Během mytí se doporučuje pokožku hlavy jemně masírovat. Masáž má za následek lepší prokrvení a zdravější pokožku hlavy, která se projeví i na vzhledu vlasů.