MAGAZÍN

Padání vlasů v těhotenství a po porodu

 

Dřív nebo později během těhotenství to přijde, ať chcete či nechcete. Začnou vám padat vlasy. A pokud se tak nestane v době těhotenství, tak po porodu určitě ano. Někdy může být vypadávání vlasů opravdu nepříjemné, protože nemusí jít o pár vlasů týdně, ale o celé chomáče každý den. Nemějte však obavy, jde o přirozený biologický proces, který vyvolává změna hladiny hormonů v těle těhotné ženy, a kterému lze včasnou prevencí předejít.

Co se během těhotenství s vlasy opravdu děje?

Kolem 3. měsíce těhotenství se začne v těle matky odehrávat hormonální bouře – hladina estrogenu roste, což stimuluje i růst vlasů. Poslední fáze života vlasu – fáze vypadávání – se prodlužuje, a tím pádem na hlavě zůstávají i vlasy, které by již dávno přirozeně vypadly. Proto se může zdát, že máte najednou vlasů více, že houstnou a nabývají na objemu.

Pak přijde porod. A i když může proběhnout hladce, je to pro tělo ženy obrovská psychická i fyzická zátěž. V těle se po porodu opět rozjíždí hormonální bouře – tentokrát hladina estrogenu klesá, a k tomu se přidává stres, nervozita, nevyspání, časté kojení. To vše vede k tomu, že ty vlasy, které díky vysoké hladině estrogenu přežily delší dobu, než měly, začnou vypadávat, klidně ze dne na den. Vy se tak můžete zaleknout, že najednou na kartáči najdete až trojnásobek vlasů než obvykle. Tento proces může trvat i rok od porodu, poté by se vše mělo vrátit přirozeně do normálu. Pokud chcete, aby byl vlasový šok co nejmenší, doporučujeme tento proces podpořit vhodnou vlasovou kosmetikou.

Jak předejít padání vlasů v těhotenství?

Nejlepší obranou proti padání vlasů je prevence, se kterou doporučujeme začít již v těhotenství. Doporučujeme používat kosmetiku právě určenou na vypadávání vlasů např. fialovou řadu od švýcarské značky Revalid: šampon Revalid® Stimulating Shampoo a Revalid® Regrowth Serum. Nezapomeňte také na správné mytí a vlasovou péči. Dodržujte dostatek spánku, odpočinku a plnohodnotně se stravujte, jak jen vám to vaše těhotenství a chutě dovolí. Po poradě s vaším lékařem/gynekologem je možné doplňovat vhodné vitamíny, minerály a stopové prvky.

Tím, že tělu dáte vše, co potřebuje, vytvoříte mu dokonalou základnu nejen pro růst zdravých a silných vlasů, ale i pro správný vývoj a růst vašeho miminka.