MAGAZÍN

Rozhovor s novopečenou maminkou Edinou Kulcsár o výzvách mateřství

 

Rozhovor o mateřství a vypadávání vlasů

O jednom typu vypadávání vlasů ženy obvykle nic netuší, dokud se s ním samy nesetkají – jedná se o tzv. postpartum alopecii, tedy vypadávání vlasů po porodu. Tento problém se týká 40 až 50 % žen po porodu. Na poporodní vypadávání vlasů jsme se zeptali Vice Miss Europe 2014 Ediny Kulcsár, která je ambasadorkou značky Revalid a jíž se nedávno narodil první syn. Než se ale dostaneme k samotnému rozhovoru, řekněme si něco málo o poporodní alopecii.   

Poporodní alopecie, odborně postpartum alopecia, je typem vypadávání vlasů, který postihuje ženy v prvních měsících po porodu. V tomto období probíhá v ženském těle mnoho hormonálních změn, nejvýznamnější z nich je prudký pokles hladiny estrogenu. Zvýšená hladina estrogenu během těhotenství způsobuje, že ženy denně přicházejí o mnohem méně vlasů, než je běžných 100. Mají totiž asi o 50 % méně vlasů v telogenní fázi, což je klidové stádium růstového cyklu vlasu, během nějž vlasy vypadávají. Z tohoto důvodu si v těhotenství spoustu žen pochvaluje, jak mají husté a lesklé vlasy. Po porodu se však hladina estrogenu sníží a vlasy, které v těhotenství přibyly, začnou vypadávat. Jedná se o velmi náhlý proces, odehrává se většinou 2 až 3 měsíce po porodu. Do 6 až 9 měsíců po porodu se stav stabilizuje a počet vlasů odpovídá počtu před otěhotněním, přesto může být poporodní alopecie pro čerstvé maminky velmi stresující.

Popovídali jsme si s Edinou, o tom, jaké měla zkušenosti s vlasy v průběhu těhotenství a po porodu… 

Nejdříve ze všeho nám dovolte, abychom vám poblahopřáli k narození syna Medoxe. Jak si zvykáte na roli maminky?

Děkuji!  Jsme oba dva v pořádku a moc si užíváme tuhle první fázi, kdy se vzájemně poznáváme. Je to pro nás velmi krásné období.

Všimla jste si během těhotenství nějakých změn v kvalitě vlasů?

Ano, v těhotenství jsem měla vlasy mnohem hustší. Také se více leskly a velmi dobře se upravovaly. Při česání méně vlasů zůstávalo na kartáči a při mytí ve sprše. To bylo jednoznačně jedno z pozitiv těhotenství! Je ale důležité si uvědomit, že každá žena prožívá těhotenství jinak. Moje kamarádky si třeba vůbec žádných změn v kvalitě vlasů nevšimly. 

A jak jste na tom s vlasy teď, po porodu? Změnily se nějak vaše vlasy?

V prvních týdnech po narození syna jsem si žádných změn nevšimla. Měla jsem tehdy také úplně jiné starosti, protože tělo po porodu prochází opravdu mnoha změnami. Ale asi dva měsíce po narození Medoxe, jsem si všimla, že mi vypadávají vlasy při česání a také že jich hodně zůstávají na polštáři. Věděla jsem, že se patrně jedná o poporodní vypadávání vlasů, ale stejně to byl docela šokující zážitek.  

Věděla jste o poporodním vypadávání vlasů ještě před otěhotněním?

Naštěstí ano, díky své práci pro Revalid, předtím ale určitě ne. Když jsem o tom začala mluvit s kamarádkami a ženami v rodině, spousta z nich mi řeklo, že tuto zkušenost měly nebo mají také! Jen se o tom styděly mluvit. Vypadávání vlasů u mužů je považováno za normální součást života, ale ženy, ty se často stydí tento problém přiznat – ať už je to po porodu, nebo jindy v životě. Myslím, že je velmi důležité zvýšit obecné povědomí o poporodní alopecii, aby se novopečené maminky nebály o ní mluvit a v případě potřeby neměly problém vyhledat pomoc.

Co jste proti vypadávání vlasů udělala?

Začala jsem u úpravy jídelníčku. Po narození dítěte člověk velmi snadno poruší pravidla zdravé výživy, protože být maminkou je velmi časově náročně a zpočátku se opravdu soustředíte jen na miminko. Zamyslela jsem se tedy nad stravováním – dbám na dostatek tekutin a potřebných živin, tedy železa, zinku a zejména bílkovin. Začala jsem jíst víc čerstvého ovoce a zeleniny.

Také se snažím omezit stres, protože jsem se dočetla, že i to může příznaky zhoršovat. Kdykoliv Medox spí, odpočívám, a kdykoliv je to možné, udělám si chvilku času pro sebe – třeba si dám příjemnou relaxační koupel.

A jak jste na tom s péčí o vlasy? Staráte se o vlasy jinak?

Nemám sice teď tolik času na péči o vlasy jako dřív, ale stále dbám na to, abych si vlasy pravidelně umývala a používala kondicionér. Při mytí vlasů si ve sprše také dopřeju jemnou masáž hlavy. To je mimo jiné výborný prostředek proti stresu.

Také jsem opatrnější co se úpravy vlasů týče. Nepoužívám vlasové doplňky s kovovými součástmi a nenosím pevný ohon. Pokud je to možné, nechávám vlasy po umytí volně schnout. Nejenže mi to ušetří čas, což se vždycky s malým miminkem hodí, ale vlasy si odpočinou od fénování a žehlení, které je může vysušovat a přispívat k vypadávání.

Byla jsem ujištěna, že u většiny žen se vlasy po pár měsících vrátí do normálu, ale přesto jim do té doby budu dopřávat tu nejlepší možnou péči.

Děkujeme za tipy, Edino! Jsme přesvědčeni, že pomohou mnoha ženám, které mají stejné zkušenosti jako vy. Přejeme vám všechno nejlepší a užívejte si první měsíce s Medoxem.

Kdy vyhledat lékaře/dermatologa

V případě, že vaše vlasy nevypadají zdravěji a nepřestaly vypadávat ani rok po porodu, je vhodné navštívit lékaře/dermatologa. Vypadávání vlasů v tomto případě může mít jinou příčinu, a proto je důležité, abyste si o problému pohovořila s odborníkem. Většinu příčin vzniku alopecie je možné léčit. Čím dříve problém začnete řešit, tím lepší jsou výsledky terapie.