MAGAZÍN

Seborea ve vlasech. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Seborea ve vlasech
 

I když se můžeme domnívat, že seboroická dermatitida je problémem hlavně dospívajících chlapců a mužů, není tomu tak. Pěkně potrápit může i ženy a setkáváme se s ní i u kojenců. Patří mezi zánětlivá kožní onemocnění a je jednou z příčin tvorby nepříjemných lupů. Algoritmus vzniku seborey není přesně znám, ale projevuje se mastnými lupy či nevzhlednými žlutými šupinkami, které zůstávají přilepené k pokožce.

Jak poznáte seboreu?

Seboroická dermatitida postihuje mimo pokožky hlavy také místa bohatá na mazové žlázy, která se snadněji zapaří. Jde o obočí, víčka, okolí nosu, zadní stranu uší, ale i hrudní kost, podpaží, záhyby pod prsty a oblasti slabin. Nemocného obvykle svědí pokožka hlavy, více se mu mastí vlasy, může mít zarudlou a podrážděnou kůži v místech výskytu. Následovat může i nadměrné vypadávání vlasů. Seborea často vede k nepřetržitému škrábání, čímž se tvorba lupů šíří a nemocný člověk se dostává do začarovaného kruhu.

Jak se ji zbavit a jaká je prevence do budoucna?

Prvním krokem ke zlepšení stavu pokožky je začít s prevencí a zařadit do péče o vlasy vhodný šampon na seboreu, který díky kombinaci účinných složek obnoví přirozenou hydrataci vlasové pokožky a zajistí účinnou a dlouhodobou úlevu. Doporučujeme Revalid Anti-Dandruff Shampoo  s extraktem z kopřiv a alantoinem. Tyto složky zklidňují pokožku hlavy a zmírňují úmorné svědění.

Aby se však dostavil uspokojivý výsledek, musí jít o péči komplexní. Začněte proto dbát na správný postup při mytí vlasů:

  1. Naneste šampon do mokrých vlasů, jemně ho vmasírujte a nechte působit několik minut.
  2. Opláchněte a opakujte ještě jednou.
  3. Mytí je vhodné zakončit použitím kondicionéru.
  4. Vodu vždy používejte vlažnou, nikoli horkou a při sušení se vyvarujte hrubému drbání hlavy a přehnanému kartáčování vlasů.
  5. Ideálně nechte vlasy volně uschnout nebo je vyfénujte na nižší teplotní stupeň.

Změnu bude potřeba udělat taktéž ve vašem jídelníčku. Vsaďte na pestrou stravu a vyhněte se přemíře smaženého a tučného jídla. Omezte mléko, sýry, cukry, bílou mouku, čokoládu, mořské plody, arašídy, a naopak přidejte na syrové zelenině a čisté vodě na pití.

V neposlední řadě se pokuste vyhýbat zbytečnému stresu a co nejvíce relaxujte. Celkovou imunitu organismu také podpoříte dostatkem spánku a psychickou pohodou.

V případě, že by úprava vašeho životního stylu a vybraná péče o vlasy nezabírala, doporučujeme obrátit se na dermatologa.

Jak se zbavit seborey