MAGAZÍN

Záchrana vlasů na dosah

 

Když si člověk všimne, že mu více padají vlasy, nebo si jednoho dne uvědomí při pohledu do zrcadla, že má mnohem méně vlasů, než dřív, zpravidla ho to zaskočí a v panice vidí černé scénáře. V takové chvíli je ale důležité zachovat klid, vždyť každý problém má svoje řešení. Je však třeba jednat co nejdříve, protože náprava si vyžádá nějaký čas. Je také důležité definovat, co přesně nás trápí. Je to zvýšené padání vlasů, kdy si jich vyčešete více, než obvykle a nacházíte je najednou všude na oblečení nebo polštáři? Nebo vám vlastně vlasy tak moc nepadají, ale všimli jste si, že vám postupně řídnou?

Když hodně padají

Příčin zvýšeného padání vlasů existuje celá řada. V dnešní době to bývá především stres a nedostatek vitaminů a minerálů ve stravě. Často se stává, že bývá padání vlasů spojené i s nějakou stresující událostí ve vašem životě, zapátrejte proto v paměti, co jste prožili, ale pozor – vraťte se o tři měsíce zpátky, to je totiž doba růstového cyklu vlasu. Samostatnou kapitolou je padání vlasů po porodu či po skončení kojení nebo v menopauze. To se děje vlivem hormonálních změn a je to naprosto fyziologický proces, kterým si projde téměř každá žena. Vlasy mohou padat i v souvislosti s různými nemocněními nebo jako průvodní jev léčby (například chemoterapie). Platí, že pokud jde o vlasy, na jejich stavu se hodně podepisuje dědičnost.

Když vlasy řídnou

U mužů postupné řídnutí vlasů vlastně nikoho nepřekvapí. Je to totiž tak častý jev, že se nad ním málokdo pozastaví. To ale neznamená, že to muže netrápí. Příčinou bývá některá z forem alopecie, což je pojem, pod kterým odborníci ztrátu vlasů označují. Toto onemocnění má různé formy, z nichž nejčastější je androgenní typ a bohužel se nevyhýbá ani ženám. Nespočívá ani tak ve zvýšeném padání, jako spíše v tom, že se vlasový porost přestane postupně obnovovat. Vlasové folikuly se v některých částech vlasové pokožky ztenčují, a posunují blíže k horním vrstvám kůže. Tím dochází ke zkrácení růstové doby vlasů a snížení jejich kvality. Vlasy jsou náchylnější k nepříznivým vlivům a dříve vypadávají. U žen to bývá nejčastěji na temeni hlavy a nad čelem. Vyléčit alopecii bohužel stále ještě není možné. Nicméně existují možnosti, jak lze řídnutí vlasů výrazně zpomalit, a současně zlepšit jejich kvalitu.

Začněte jednat hned

Ať už spočívá váš problém ve zvýšeném padání vlasů nebo jejich postupném řídnutí, je třeba začít jej řešit co nejdříve. V první řadě vyměňte svoji pečující kosmetiku a zamiřte do lékárny. Tam vám poradí s výběrem produktů s recepturou, jež posílí vlasové cibulky a stimuluje růst nových vlasů. V případě, že pro sebe budete chtít udělat „něco navíc“, je na místě návštěva dermatologa, který vám provede odběry krve, co pomůže najít příčinu padání či řídnutí vlasů. Zároveň vám doporučí vhodnou dostupnou léčbu.

  

Upravte stravu

Ruku v ruce s účinnou kosmetickou péčí je třeba posílit vlasy i zevnitř a vyživit vlasové cibulky. V lékárnách koupíte jak volně prodejné doplňky stravy na posílení vlasů, tak i léčiva, která nejsou vázána na lékařský předpis. Doporučuje při výběru prostudovat složení, ve kterém by neměly chybě aminokyseliny důležité pro tvorbu keratinu (metionin, cystein apod.), dále vitamíny (dobré jsou vitamíny skupiny B například panthenol), dále pak minerály na posílení vlasů (například zinek, měď apod.). Trendem jsou i přírodní složky přípravků jako například výtažky pšenice, kvasnic a další látek.