MAGAZÍN

4 zásady správné péče o vlasy

nejlepší péče o vlasy
 

Řeč není „jen“ o tom umýt si vlasy šamponem, který vám zrovna přijde pod ruku, nebo vám ho doporučila kamarádka. I když výběrem a správným používáním kosmetických produktů vše začíná. A nejen to. Na kvalitě vlasů se podepisuje také celá řada dalších věcí, od šetrného zacházení až po jídelníček.

1. Vybrat správnou vlasovou péči

Pro tu nejlepší péči o vlasy vyberte takové kosmetické přípravky, které budou odpovídat vašemu typu vlasů a jejich aktuálním potřebám. Nezapomeňte, že vlasy barvené vyžadují jiný přístup než vlasy slabé či rychle se mastící. Pokud si nejste jisti či máte problém zdravotního charakteru, nebojte se požádat o pomoc kadeřnici nebo lékárníka či dermatologa. Chybu neuděláte nákupem přípravků v lékárně, kde se můžete spolehnout na kvalitu a účinnost. Skvěle fungují například léty prověřené produkty švýcarského původu. Neplatí samozřejmě, že čím dražší, tím lepší, věnujte pozornost složení. Vsaďte ideálně na ty, jež neobsahují zatěžující látky, jako jsou například parabeny a nabízejí naopak vysoké procento přírodních složek.

Ve vaší kosmetické výbavě by přitom neměl chybět kvalitní šampon. Ten je naprostým základem. Vedle něj ale používejte také kondicionér (někteří výrobci jej označují jako balzám), který vlasům poskytne ještě regeneraci, a navíc usnadní jejich rozčesávání. Snažte se vždy volit produkty od stejné značky a případně i řady, protože se ideálně doplňují, pokud jde o složení a technologii.

nejlepší péče o vlasy

2. Šetrně mýt a vysoušet

Otázka frekvence mytí vlasů je hodně diskutována a názory se různí. Podle nejnovějších poznatků si vlasy můžete mýt tak často, jak potřebujete, klidně každý den. Chce to ovšem dodržet pár zásad. Vedle vhodně zvolené vlasové kosmetiky je to také šetrný přístup. Při mytí používejte spíše vlažnou vodu, která nevysuší vlasovou pokožku. Příliš horká voda totiž způsobuje třepení konečků a odebírá vlasům tolik žádaný lesk. Zapomeňte také na drhnutí mokrých vlasů ručníkem a jejich rozčesávání nevhodným hřebenem. Pořiďte si dostatečně velký, pružný a odolný hřeben se širšími mezerami, ideálně dřevěný, keramický nebo karbonový. Vlasy pak nechte volně proschnout, snažte se fénovat je minimálně. A pokud už vysoušeč do ruky musíte vzít, nastavte si nižší teplotu vzduchu.

nejlepší péče o vlasy

3. Nadstandardně pečovat o vlasy

Aby byly vaše vlasy stále krásné, dopřejte jim ještě další porci regenerace v podobě vlasové masky. Po masce sáhněte nejen v rámci prevence, ale také v případě, že řešíte nějaký problém. Sáhněte po ní například, když vás trápí poškozené a vysušené vlasy. Masku je vhodné aplikovat alespoň jednou, ideálně dvakrát týdně. Přípravek se nanáší na umyté, ručníkem vysušené vlasy, a to po celé jejich délce.

4. Vyživovat zevnitř

Na stavu vašich vlasů se dlouhodobě podepisuje váš životní styl včetně jídelníčku. Vlasy totiž potřebují také dostatečný přísun živin zevnitř. Snažte se proto dodat jim dostatek vitamínů (zejména B5) a minerálů, z nichž nejdůležitější je zinek, železo, nezapomeňte ani na kyselinu listovou. Pochutnejte si na celozrnných výrobcích, fazolích a nerafinované přírodní rýži, stejně tak jako na ovoci, rybách, drůbeži, vejcích, listové zelenině a sóje. Skladbu jídelníčku můžete podpořit také užíváním doplňků stravy, jež jsou přímo určeny pro podporu růstu vlasů a jejich zdraví a vitalitu. Opět platí, že je dobré vsadit na prověřenou kvalitu a účinnost, kterou potvrzují i klinické studie. S výběrem konkrétního přípravku vám poradí v každé lékárně.

nejlepší péče o vlasy