MAGAZÍN

Způsobuje seboroická dermatitida vypadávání vlasů?

 

Způsobuje seboroická dermatitida vypadávání vlasů?

Seboroická dermatitida je velmi nepříjemné onemocnění, které dokáže potrápit. Projevuje se řadou nepříjemných příznaků, díky kterým se necítíte komfortně a vaše vlasy nevypadají dobře.

Toto zánětlivé kožní onemocnění způsobuje tvorbu lupů,svědění pokožky hlavy, zarudlou a podrážděnou kůži či žluté šupinky. Následkem toho vám mohou vlasy vypadávat. Zjistěte, jak v takovém případě postupovat.

Co to vlastně je seboroická dermatitida?

Seboroická dermatitida (seborea) je chronické onemocnění kůže, které není infekční. Není tedy přenosné z člověka na člověka. Může se projevit v každém věku, časté je také u kojenců a batolat. Kvůli vyšší aktivitě testosteronu jsou k seboree náchylnější muži. Vyskytuje se na místech, kde je více mazových žláz, především na hlavě, obočí a trupu. Místo, které je postižené seboreou, je narůžovělé barvy, pokryté žlutohnědými matnými šupinami. Většinou také svědí, což nutí ke škrábání, čímž se vše jen zhoršuje.

Proč seborea vzniká?

Zatím není přesně objasněno, jak seborea vzniká. Dle shrnující vědecké analýzy vzniká v důsledku různých vnitřních a vnějších faktorů a interakce mezi nimi. Může jít o zvýšení mazové sekrece, rozmnožení kvasinek, individuální vnímavost, genetické predispozice, nezdravý životní styl, nevyváženou stravu nebo stres.

Kvasinky rodu Malassezia se na povrchu kůže běžně vyskytují a živí se mazem. Problém vzniká při jejich přemnožení, kdy pokožka reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk. Odumřelé kožní buňky pak lze vidět pouhým okem jako šupiny nebo lupy. Množení kvasinek se může nastartovat nebo prohloubit v zimním období, kdy se na hlavě nosí různé pokrývky.

Jak souvisí seboroická dermatitida s vypadáváním vlasů?

Seborea sama o sobě vypadávání vlasů nezpůsobuje. Nadměrné olupování pokožky však vyvolává svědění. Škrábání svědící pokožky může oslabovat vlasové kořínky a zavinit jejich vypadnutí. Výsledný zánět a hromadění mazu pak mohou narušit funkci vlasových folikulů a zpomalit růst vlasů. Následkem seboroické dermatitidy mohou tedy vlasy řídnout a vypadávat.

Léčba spočívá v tlumení nepříjemných projevů

Léčba seboroické dermatitidy se zaměřuje na zastavení zánětu a odstranění nepříjemných projevů. Vyléčit přímo seboreu totiž zatím není možné. Jelikož se nemoc vrací, je většinou nutné s ní bojovat celý život.

Základem je správná péče o vlasovou pokožku

Pokud trpíte tímto onemocněním je velmi důležité se o vaši vlasovou pokožku správně starat. Základem je používání šamponu určeného na seboreu. Vyzkoušet můžete například náš Anti-Dandruff Shampoo, který díky kombinaci aktivních složek zajišťuje účinnou a dlouhodobou úlevu od lupů. Pomáhá obnovovat přirozenou hydrataci pokožky, zklidňovat ji a zmírňovat nepříjemné svědění, které může být příčinou vypadávání vlasů. Také obsahuje panthenol, který opravuje poškozené vlasy, působí proti roztřepeným konečkům a přidává vlasům na objemu.

Tipy na správnou péči o pokožku

  • Po umytí hlavu důkladně opláchněte, abyste vymyli všechen šampon.
  • Nepoužívejte horkou vodu.
  • Při sušení vlasů se vyvarujte hrubému drbání hlavy a přehnanému kartáčování.
  • Nechoďte spát s mokrými vlasy.
  • Nefénujte vlasy horkým vzduchem.
  • Noste pokrývky hlavy z prodyšných přírodních látek (bavlna, vlna).

Pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, doporučujeme udělat změny i ve vašem jídelníčku. Omezte smažené a tučné jídlo, ale také mléko, sýry, cukry, bílou mouku, čokoládu, mořské plody, arašídy. Jezte stravu bohatou na vitamíny a minerály a pijte dostatek vody. Můžete také sami na sobě vypozorovat, která jídla váš stav zhoršují a která naopak zlepšují.

V neposlední řadě se pokuste vyhýbat zbytečnému stresu a co nejvíce relaxujte. Celkově organismus také podpoříte dostatkem spánku a psychickou pohodou.

Ve vážnějších případech pomůže dermatolog

Pokud správná péče o vlasy a úprava životního stylu nezabírá, doporučujeme se obrátit na dermatologa. Seboroická dermatitida a její nepříjemné příznaky a následky včetně vypadávání vlasů vás nemusí omezovat.

Vhodně zvolená léčba v kombinaci se správnou péčí dokáží zázraky.