MAGAZÍN

JAK NA STÁRNUTÍ VLASŮ? A JAK SE PROJEVUJE?

 

ŠEDIVÉ VLASY A ROLE VITAMÍNŮ: BOJ PROTI PŘIROZENÉMU PROCESU STÁRNUTÍ VLASŮ

S hrůzou v očích vytrháváte nebo barvíte všechny šedivé vlasy, které se na vaší hlavě objeví? Šedivění patří k přirozenému procesu stárnutí. Někdo začne šedivět už ve dvaceti pěti a na někoho to čeká déle. Zastavit tento proces se vám bohužel asi nepodaří, ale můžete ho zmírnit. Přečtěte si, jak na to.

Proč nám vůbec vlasy šediví?

Objevily se vám první šedé vlasy, nebo už jich máte pěknou řádku? Ať už jste brunetka, zrzka či blondýnka, šedinám se nakonec nikdo nevyhne. Jde totiž o projev vyčerpání pigmentu melaninu ve vlasových folikulech, který přichází s přibývajícím věkem.

Genetika hraje klíčovou roli

Šedivé vlasy se mohou objevit i u mladých lidí. Klíčovou roli při určování, kdy a jak se barva vlasů začne měnit, totiž hrají genetické predispozice. Pokud vaši rodiče či prarodiče začali šedivět velmi brzy, pravděpodobně vás čeká to samé.

Šedivé vlasy vám může způsobit i stres

Předčasné šedivění vlasů však mohou způsobit i různé zdravotní problémy jako například dysfunkce štítné žlázy či kožní onemocnění vitiligo, při kterém tělo přichází o melanocyty, které produkují melanin. Na vině může být i operační zákrok na břiše či střevech (bypass žaludku), časný nástup menopauzy nebo kouření. Dřívější nástup šedivění se pojí i s nedostatkem některých vitamínů a se stresem. Studie ukazují, že chronický stres může narušit produkci melaninu. Při dlouhodobém stresu totiž naše tělo produkuje vyšší hladiny stresových hormonů, které ovlivňují různé fyziologické procesy v těle, včetně produkce melaninu.

Šedivé vlasy a jak se jim bránit?

Teď už víte, že šedivění je součást plánu matky přírody a zastavit ho zatím nedokážeme. Můžete ho však zkusit zpomalit.

Vitamíny proti šedivění vlasů: Které vybrat?

Vitamíny hrají důležitou roli v péči o vlasy a mohou podpořit jejich zdraví a vzhled. Existuje několik vitamínů a minerálů vhodných pro vlasy, které jsou spojovány s tím, že mohou působit proti šedivění vlasů. Patří sem vitamíny B5, neboli kyselina pantothenová, která pomáhá posilovat a vyživovat vlasové folikuly, čímž podporuje zdravý růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání a vitamín B12, který podporuje tvorbu červených krvinek a tím i přísun živin do vlasových folikulů. Kyselina paraaminobenzoová je faktorem důležitým pro tvorbu pigmentu. Biotin je klíčovým vitaminem pro růst a pevnost vlasů, protože stimuluje tvorbu vlasového proteinu keratinu. Dalším vitamínem, který se často spojuje se zdravím vlasů a prevencí šedin, je kyselina listová, známá také jako vitamín B9. Minerální prvky zinek, železo a měď obohacují vlasy zvyšují jejich pevnost a odolnost. Měď se podílí na tvorbě melaninu, čímž přispívá k zářivější barvě vlasů, nízká hladina železa je spojena s předčasným šedivěním vlasů a předpokládá se, že železo ovlivňuje melanogenezi, tedy tvorbu melaninu.

Zařaďte tedy do svého jídelníčku ryby, maso, vejce, mléčné výrobky, citrusy a dostatek listové zeleniny. Nebo vyzkoušejte speciální doplňky stravy určené pro podporu růstu vlasů, jako jsou například vlasové kapsle Revalid. K pestré stravě zkuste omezit také stres, i když dnešní hektická doba mu jde doslova naproti. Lépe zvládat stres vám může pomoci pravidelná fyzická aktivita, meditace, jóga či různá dechová cvičení a čas na sebe a své koníčky.

Zpomalte šedivění i stárnutí vlasů se správnou kosmetikou

Dalším faktorem způsobující předčasné stárnutí šedivění vlasů je působení UV záření. Chraňte své vlasy před sluncem nošením klobouků a šátků. UV záření může vlasy poškodit a způsobit jejich lámavost a náchylnost k lámání. Se zabrzděním zrychleného procesu stárnutí a šedivění vlasů vám pomůže i používání kvalitní vlasové kosmetiky. Vyzkoušet můžete například Revalid Anti-Aging Shampoo, který obsahuje účinné látky s antioxidačními vlastnostmi, které vychytávají volné radikály, čímž působí proti negativním účinkům vnějšího prostředí. Při pravidelném používání chrání šampon pokožku hlavy před předčasným stárnutím, zpomaluje proces šedivění a dodává vlasům potřebnou sílu pro zachování jejich přirozené barvy.

Ještě lepšího účinku dosáhnete, pokud bude pravidelně používat i Revalid Anti-Aging Fluid, který dokáže snížit oxidační stres ve vlasových folikulech, čímž omezuje proces šedivění vlasů, zvyšuje jejich objem a hustotu a chrání vlasy a pokožku hlavy před škodlivým UV zářením.