MAGAZÍN

Proč se v zimě vrací lupy?

 

Proč se lupy v zimě zhoršují a jak s nimi bojovat?

Začínají se vám s přicházející zimou objevovat lupy? Mnoho lidí trápí tato nepříjemná vada na kráse právě v nejstudenějším období roku. Příčin najdeme hned několik.

Problematické lupy začněte řešit hned

Lupy nejsou nic jiného, než naše vlastní nadměrně se odlupující kůže z pokožky hlavy. Jedná se o dobře viditelné bílé šupinky. Odlupování v malém množství je zcela normální, protože kožní buňky přirozeně odumírají, a aby je mohly nahradit nové, musí se staré dostat pryč. Tyto šupinky jsou drobné a nenápadné, často prakticky neviditelné. Pokud se však lupy objevují ve větší míře, jedná se o nepříjemné kožní onemocnění, které nejenže působí velmi neesteticky, ale také ho může doprovázet dotěrné svědění. Následné škrábání způsobuje drobná poranění, která mohou vyústit v zánět. Proto je důležité lupy začít hned řešit.

Mastné nebo suché?

Abyste našli vhodné řešení, poznejte který typ lupů vás trápí. Suché lupy se objevují u lidí, kteří mají problém se suchou pokožkou. Odlupované šupinky jsou bílé nebo šedé. Způsobuje je například nešetrné používání vlasových přípravků.

Naopak mastné lupy vznikají v důsledku přemnožení kvasinek rodu Malassezia. Tyto šupinky jsou větší tmavší nebo nažloutlé a hůře se odstraňují.

Proč zima našim vlasům neprospívá?

V zimě totiž dostává pokožka hlavy pořádně zabrat a chrání se tím, že produkuje více mazu. Maz totiž velmi dobře působí proti vysoušení, které je v zimě častější. Ptáte se proč? Na vině je střídání teplot, chlad, suchý vzduch ve vytopených místnostech nebo nedostatek slunce. Neprospívá ani časté nošení čepic. Lupy ve vlasech trápí v zimě mnoho lidí, nebojte se, nejste v tom sami. Přečtěte si i další tipy, jak pečovat o vlasy v zimě.

Lupy v zimě už vás trápit nemusí! Pusťte se do boje

Nedejte lupům šanci. Se správnou péčí se jich dokážete zbavit. Vybírejte si vlasovou kosmetiku, která je speciálně navržena proti lupům a obnovuje přirozenou hydrataci. Vyzkoušet můžete například Revalid Anti-Dandruff Shampoo, který vám pomůže problém s lupy dostat rychle pod kontrolu. Rychlé účinky dosahuje především díky inovativní aktivní složce Piroctone Olamine v kombinaci s kopřivovým extraktem, který reguluje produkci mazu a s kyselinou undecylenovou, která omezuje množení kvasinek rodu Malassezia. Revalid Anti-Dandruff Shampoo neobsahuje silikony ani parabeny a byl během dermatologického testování extrémně dobře tolerován.

Tipy, jak pečovat o vlasy, aby vás lupy v zimě už netrápily

 • Vyhněte se fénování vlasů příliš horkým vzduchem. Fén na nejvyšší teplotu vaši pokožku hlavy nadměrně vysušuje.
 • Rozčesávejte vlasy jemně, dávejte pozor, aby ostré hroty hřebenu nepoškrábaly pokožku.
 • Dávejte pozor, aby se vaše pokožka hlavy zbytečně nepotila (ať už při sportu nebo pod čepicí).
 • Nechoďte spát s mokrou hlavou, vaše pokožka se může zapařit.
 • Šampon proti lupům nestačí použít jen jednou, musí se používat pravidelně, aby se lupy nevrátily.
 • Šampon vždy dobře vymývejte.
 • Pokud používáte kondicionér, vždy ho nanášejte jen do délek, na pokožku hlavy nepatří.
 • Snažte se být více na sluníčku, i když je ho v zimě málo.            
 • Nezapomeňte na pestrý jídelníček. Vlasy potřebují výživu i zevnitř. Vyzkoušet můžete také například doplněk stravy ve formě kapslí Revalid Hair Complex, který obsahuje vše, co pro udržení krásných vlasů potřebujete.            
 • S udržením kůže v dobré kondici vám pomohou také pravidelné masáže.
 • Pokud váš problém s lupy přetrvává, navštivte dermatologa.