MAGAZÍN

Cesta ke zdravé pokožce: Zkroťte seboreu ve vlasech

 

Cesta ke zdravé pokožce: Zkroťte seboreu ve vlasech

Seborea a lupy ve vlasech - dva problémy, které mohou zasáhnout každého z nás bez ohledu na věk nebo pohlaví, nejčastěji však trápí muže a kojence. Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje svěděním, zarudlou a olupující se pokožkou na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz. Přestože se seboroická dermatitida objevuje na různých částech těla (obočí, vousy, hrudník), nejčastěji ji můžete pozorovat právě na hlavě, kde je doprovázena zvýšenou tvorbou lupů. V boji proti těmto nepříjemným stavům hraje klíčovou roli výběr kvalitního šamponu a správná péče o vlasy.

Jak seboreu poznat?

Místo postižené seboroickou dermatitidou je často zarudlé a je pokryté žlutohnědými matnými šupinami, které nejen že působí nevzhledně, ale mohou také nepříjemně svědit a mokvat. Neměly by se však škrábat nebo odlupovat násilím, protože místo pak může začít krvácet, čímž se prodlouží doba hojení. Závažné a neléčené stavy seborey mohou vést až k vypadávání vlasů. Správná diagnóza a léčba vám pomůže minimalizovat příznaky a zlepšit stav pokožky a tím i kvalitu života.

Seboroická dermatitida, která se řadí mezi hlavní příčinu tvorby nepříjemných lupů, může být způsobena více faktory. Kromě genetických predispozic mohou hrát roli hormonální změny, sklony k mastné kůži, defekty imunitního systému, porušení ochranné vrstvy pokožky udržující kyselé pH nebo nedostatek klíčových vitamínů a minerálů, zejména vitamínu B, selenu a zinku.

Lupy a seborea = nerozlučná dvojka

Při seboree kštice dochází k nadměrné produkci mazu na pokožce hlavy. Tato přebytečná mastnota může způsobit přemnožení kvasinek Malassezia, které se běžně vyskytují i na zdravé kůži. Ve velkém množství však mohou způsobit zánět, svědění, zarudnutí a zrychlení tvorby nových buněk ve vrchní části pokožky. A právě odumřelé kožní buňky, které se z hlavy odlupují, nazýváme lupy.

Trojitá síla v boji proti seboree i lupům

Správný výběr šamponu je klíčovým faktorem v boji proti seboree a lupům. Kvalitní šampon by měl obsahovat účinné látky, které pomáhají regulovat produkci mazu a množení kvasinek Malassezia na pokožce hlavy. Vyzkoušejte šampon, který se skvěle odsvědčil v klinických studiích. Dokonce 80 % pacientů potvrdilo významnou redukci seboroické dermatitidy ve vlasech po 4 týdnech při používání šamponu Revalid® Triple Active Shampoo DS. Tato novinka v sobě kombinuje tři vysoce účinné látky, které snižují tvorbu mazu, zklidňují podrážděnou pokožku hlavy a potlačují nadměrný výskyt kvasinek.

Aby se vám lupy a seborea ve vlasech už nevrátily

O pokožku, která trpí na seboroickou dermatitidou však musíte pečovat i po vymizení nepříjemných projevů. Jedná se totiž o onemocnění, které se často vrací. Jako prevence návratu závažných stavů lupů a seborey ve vlasech vám skvěle poslouží šampon Revalid Anti-Dandruff Shampoo.

Kromě toho vám pomůže i několik dalších pravidel:

  • Důkladně vymývejte šampon, používejte příjemně teplou vodu, nikoliv horkou.
  • Omezte konzumaci smažených a tučných jídel, mléka, cukrů, sýrů, čokolády, bílé mouky nebo arašídů.
  • Naopak jezte více zeleniny.
  • Dbejte na psychickou pohodu, dostatek spánku a minimalizaci stresu.
  • Vlasům nesvědčí ani časté mytí hlavy a následné vysoušení horkým vzduchem.
  • V zimě se vyhněte čepicím z umělých vláken, které jsou neprodyšné.
  • Nechoďte spát s mokrými vlasy, aby se nezapařily.