MAGAZÍN

Padání vlasů na podzim.

 

Trápí vás zvýšené padání vlasů na podzim? Zjistěte, co ho způsobuje

Krásné a husté vlasy se spojují s ženskostí a přitažlivostí. A zvýšené padání vlasů nejen na podzim dokáže narušit sebevědomí a osobnost mnohých žen. Pokud se jedná o sezónní vypadávání, nemusíte se trápit, jde o dočasný a přirozený proces.

Vlasy mají svůj vlastní přirozený cyklus

Stejně jako srst u všech savců, tak i naše vlasy procházejí cyklem, který začíná růstem a končí vypadnutím. Přirozený vlasový cyklus se dělí na tři fáze. Aktivní růst vlasů probíhá v anagenní fázi, během které rostou vlasy asi 1 cm za měsíc. Katagenní fáze je přechodovou fází mezi růstem a vypadnutím. Klidová fáze se nazývá telogenní, a právě ke konci této fáze vlas vypadává. Anagenní fáze může trvat přibližně 2 až 8 let, katagenní fáze trvá 4 až 6 týdnů a telogenní fáze trvá 2 až 3 měsíce. Běžně se 90 až 95 % vašich vlasů nachází v anagenní fázi a zbytek v telogenní fázi, přičemž denně vypadne asi 100 až 150 vlasů. V přechodné katagenní fázi bývá vždy jen několik folikulů.

Proces vypadávání vlasů v důsledku předčasného vstupu vlasů do telogenní fáze je známý jako Telogen Effluvium. Jedná se o takzvanou difuzní alopecii, kdy vlasy řídnou po celé pokožce hlavy. Ztráta obvykle není větší než 50 % vlasů na hlavě. Tento typ vypadávání vlasů však bývá dočasný; vlasový folikul zcela nezanikne, a proto mohou vlasy dorůst zpět. Pokud vám však vlasy vypadávají ve větší míře déle než 3 měsíce, může se jednat o jiný druh závažnější alopecie.

Co určuje vstup do telogenní fáze, ve které vlasy vypadávají?

Konec anagenní a začátek telogenní fáze může ovlivňovat mnoho faktorů. Mezi spouštěče, které vaše vlasové folikuly předčasně přepnou do přechodné až klidové fáze, ve které začne vypadávat větší množství vlasů, se řadí například nedostatek železa, onemocnění štítné žlázy, systémový lupus, chronické infekce či jiná metabolická nebo endokrinní onemocnění. Vliv má také podvýživa, stresové stavy nebo těhotenství. Padání vlasů v těhotenství a po porodu vyvolávají změny hladiny hormonů. Období dramatického vypadávání vlasů nastává difúzně z pokožky hlavy přibližně za 2 až 3 měsíce po spouštěcí události.

Další příčinou nadměrného padání vlasů může být i prodělané infekční onemocnění, např. onemocnění Covid-19. Mezi dlouhodobé následky covidu se řadí nadměrné vypadávání vlasů, které se může objevovat několik měsíců po prodělané nemoci.

Trápí vás zvýšené padání vlasů na podzim? Nejste v tom sami

Švédští vědci prokázali, že u zdravých žen dochází k sezónním výkyvům v růstu a vypadávání vlasů. Zkoumali celkem 823 žen po dobu šesti let. Zjistili, že studované ženy měly největší podíl telogenních vlasů v červenci (průměr 17,6 %). Jedná se tedy jen o mírně zvýšenou hodnotu. Vezme-li se v úvahu doba trvání telogenní fáze přibližně 100 dní, vypadávání vlasů vrcholilo na podzim. Dále zjistili, že v dubnu má Telogen Effluvium druhý vrchol, i když trochu nižší. Naopak nejnižší podíl telogenních vlasů byl na začátku února. Tyto výsledky jsou v souladu se staršími studiemi menších rozsahů, jako například studie prováděná u 14 mužů během 18 měsíců s maximální padáním vlasů v září. Vědci z Francie  zase pozorovali 10 mužů s alopecií nebo bez ní po dobu 8 až 14 let a prokázali maximální podíl telogenních vlasů na konci léta.

Proč k sezónnímu vypadávání vlasů dochází?

Na zvýšeném padání vlasů na podzim se tedy vědci shodují, ale nad jeho příčinou visí otazník. Existuje však několik možných teorií. Někteří odborníci se domnívají, že v létě potřebujeme více vlasů, aby nás chránily před přímým slunečním zářením, a máme tendenci je na začátku podzimu shazovat. Podobně jako další savci. Jiní říkají, že intenzivní sluneční záření spouští vypadávání vlasů a čím více vystavujeme vlasy a vlasovou pokožku v létě slunci, tím více vlasů na podzim vypadne. Proto nezapomeňte v létě dopřávat vašim vlasům zvýšenou péči.

Co pomáhá proti padání vlasů?

Je pravda, že některé ženy trápí padání vlasů na podzim více než jiné. Pokud zajistíte vlasům správnou výživu, vlasy vám zase poté narostou a budou silnější než kdy jindy. Vyzkoušet můžete napříkladdoplněk stravy ve formě vlasových kapslí Revalid, které obsahují speciální směs aktivních látek, vitamínů, minerálů a stopových prvků, napomáhající k posílení vlasu a tvorbě keratinu.

Důležitou roli v péči o vlasy, které se nachází ve fázi vypadávání, hraje správná kosmetika. Doporučujeme vlasy mýt stimulujícím šamponem proti vypadávání vlasů, následně je šetrně vysušit a pravidelně česat.

Přečtěte si i další tipy, jak zabránit vypadávání vlasů.

 

 

Zdroje:

Kunz, M., Seifert, B., & Trüeb, R. M. (2009). Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss. Dermatology, 219(2), 105-110.

RANDALL, V. A., & Ebling, F. J. G. (1991). Seasonal changes in human hair growth. British Journal of Dermatology, 124(2), 146-151.

Courtois, M., Loussouarn, G., Hourseau, S., & Grollier, J. F. (1996). Periodicity in the growth and shedding of hair. British Journal of Dermatology, 134(1), 47-54.

Malkud, S. (2015). Telogen effluvium: a review. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR, 9(9), WE01.